top of page

BAŞLIK

Atölyede Çalışan Sanatçı

Kas iskelet sistemi ağrıları nedir?

Kas iskelet sistemi problemleri, tendonları, kemikleri, kasları ve ligamentleri etkileyen ağrılardır. Kas iskelet ağrıları nedenleri çeşitlidir. Günlük aktiviteleri yaparken kaslarda yıpranma ve yırtılmalar görülebilir. Yaşanan bir travma ( kaza,düşme, darbe) kas iskelet ağrısına sebep olabilir. Ağrının diğer nedenleri arasında postüral bozukluklar, tekrarlayan hareketleri aşırı kullanım veya uzun süren hareketsizlik bulunmaktadır.

Duruş bozuklukları, zayıf vücut mekaniği omurgada hizalanma problemlerine, kas kısalığına neden olabilir. Bu durum sonucu diğer kaslar yanlış kullanıldıkça ağrı oluşması kaçınılmaz hale gelmektedir.

Kronik kas-iskelet ağrısı, vücudun kemiklerinde, eklemlerinde ve dokularında 3 aydan daha uzun süre devam eden hissedilen ağrı anlamına gelir. Bu durum ikincil patolojiye veya hareket yapma korkusuna sebep olarak kalıcı ağrıya, anksiyeteye  ve sinir sistemi duyarlılığına sebep olan ana problemdir.(Booth ve diğ 2017)

Kas iskelet sistemi semptomları  nedir?

Ağrı, yorgunluk ve uyku bozuklukları şeklinde görülebilmektedir.

Avrupa’da çalışan 4 kişiden 1’i  kas iskelet sistemi problemlerinden dolayı ağrı çekmektedir. 2020 yılında Danimarka’da yapılan bir araştırma sonucunda çalışan kişilerde kas iskelet sistemi ağrılarının depresyon göstergelerinde önemli bir öngörücü olduğu kanıtlanmıştır.

Kas iskelet sistemi ağrıları bilimsel çalışmalar sonucunda, azalmış fiziksel aktivite ve rahatsız bir uyku ile ilişkilendirilmiştir.(Hennerz ve diğ. 2020)

Nasıl teşhis edilir?

Tanısı doktor tarafından fiziksel muayene ve medikal geçmişinize bakılarak konulabilmektedir. (Web med)

Kas iskelet sistemi ağrıları nasıl tedavi edilir?

Kayropraktik, Fizyoterapi, Manuel terapi ve  mobilizasyon uygulamaları, Terapatik masaj, Akapunktur, osteopatik manipülasyon ve bazı durumlarda doktorunuzun vereceği ilaçlar tedavide kullanılmaktadır. (Web med)

 

 

https://www.webmd.com/pain-management/guide/musculoskeletal-pain

 

Booth, J., Moseley, G. L., Schiltenwolf, M., Cashin, A., Davies, M., & Hübscher, M. (2017). Exercise for chronic musculoskeletal pain: a biopsychosocial approach. Musculoskeletal care, 15(4), 413-421.

 

Hannerz, H., Holtermann, A., & Madsen, I. E. H. (2020). Musculoskeletal pain as a predictor for depression in the general working population of Denmark. Scandinavian Journal of Public Health, 1403494819875337.

bottom of page